28 września 2015

Doskonała kondycja Twoich włosów...

Każda z nas marzy o pięknych, miękkich, błyszczących i uniesionych włosach. Warto też zaznaczyć, że nie tylko my kobiety dbamy o siebie, coraz częściej spotyka się mężczyzn, dla których stan ich włosów jest bardzo ważny. Nieestetyczny ich wygląd  (tłustość, suchość, brak połysku, brak uniesienia, łupież) wywołuje skrępowanie i wstyd u kobiet, ale także u mężczyzn. Panie oprócz wyżej wymienionych dolegliwości zmagają się ze szkodami, jakie wyrządziły nadmierne stosowanie i nieumiejętna obsługa urządzeń do stylizacji włosów (prostownica, lokówka, suszarka). Zanim jednak przejdziemy do sposobów pielęgnacji naszych włosów, ustal jakiego rodzaju są Twoje...suche, tłuste, zniszczone, łamliwe, bez blasku? Kiedy już to zrobisz, łatwiej będzie Ci wybrać produkty, które pomogą Ci o nie zadbać. 





Włosy suche
Suchość włosów związana jest ze słabym ich natłuszczeniem. Gruczoły łojowe produkują zbyt małe ilości tłuszczu i tym samym nie odżywiają ich w prawidłowy sposób. Doprowadza to do nieestetycznego wyglądu naszej fryzury, włosy są bardziej podatne na łamanie, gdyż szybko tracą wodę i są mniej elastyczne. Podczas pielęgnacji tego rodzaju włosów należy pamiętać, aby nie myć ich zbyt często. Wystarczy jeśli zrobisz to 2 razy w tygodniu! Stosuj szampony do włosów wysuszonych, najlepiej jeśli będziesz go rozcieńczać w wodzie w proporcji 1:1. Zawsze po umyciu nałóż silnie regenerującą odżywkę lub jeszcze lepiej maskę. Możesz taki produkt stworzyć sobie samemu w domu ( z oleju jojoba, masła karite i olejku geraniowego). O działaniu olejów roślinnych już pisałam na blogu (tutaj), dlatego odsyłam Cię do tego artykułu:) Zobacz, który z nich nadaje się do pielęgnacji suchych włosów i wypróbuj go na sobie. Jeśli Twoje włosy są bardzo suche, lepiej zrezygnować z suszarki i poczekać aż same wyschną. W końcówki możesz wetrzeć olejek natłuszczający, bądź dostępny w drogeriach jedwab.



Włosy tłuste
Tutaj mamy do czynienia z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Przyczyną mogą być np. zaburzenia hormonalne, stres, uwarunkowania genetyczne lub też niewłaściwa dieta. Włosy przetłuszczające się raczej są w dobrej kondycji, nie są podatne na uszkodzenia, ale za to sprawiają problemy w układaniu ich i farbowaniu. Jeśli borykasz się z przetłuszczaniem włosów, pamiętaj aby nie myć ich codziennie, ponieważ przyzwyczaisz je "do dobrego" i szybciej będą robiły się nieświeże. Unikaj również szamponów zawierających silne detergenty, gdyż mogą być one przyczyną nadmiernego wydzielania sebum. Do delikatnego szamponu możesz dodać np. olejku cedrowego, lawendowego, czy sosnowego. A spłukując włosy, możesz użyć mieszaniny, zawierającej wodę i 2 łyżki octu jabłkowego. 

Włosy przyklapnięte
Marzysz o bujnej fryzurze i chcesz, aby Twoje włosy były uniesione u nasady? Musisz w takim razie zwrócić uwagę na kosmetyki, których używasz zarówno podczas pielęgnacji, jak i stylizacji. Przede wszystkim zainwestuj w produkty zawierające mało składników, ale za to o szerokim działaniu. Zbyt bogate kosmetyki obciążają włosy i dają efekt nieestetycznie wyglądających przyklapniętych włosów. Fajnym rozwiązaniem będzie stosowanie preparatów naturalnych zawierających np. miód. Wybierając odżywkę zrezygnuj z tych silnie regenerujących i silnie odżywczych, unikniesz wtedy efektu  ciężkich i tym samym oklapniętych włosów. Ciekawym trikiem, o którym pewnie nie jedna z Was słyszała jest suszenie włosów z głową w dole. Jeśli naciągasz je na szczotkę, wybierz odpowiednią do długości Twoich włosów i nie skupiaj się tylko i wyłącznie na końcach...unoś je od nasady!


Włosy matowe
Problem ten często jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, częstego farbowania włosów, czy też stosowania urządzeń do ich stylizacji. Matowe włosy są to takie, które utraciły swój blask w wyniku złego nawilżenia. Oprócz zakupu kosmetyków drogeryjnych, warto wypróbować proste domowe sposoby walki z matowymi włosami. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem jest np. wmasowywanie płynu z soku brzozowego lub pokrzywy oraz płukanie ich w wodzie wymieszanej z octem jabłkowym. Niektórzy do swojego szamponu dodają olejek rozmarynowy lub tymiankowy. Swojego czasu miałam duży problem z kondycją moich włosów, były matowe, wypadały itd. Na ratunek przyszła mi maseczka, którą sama stworzyłam w domu. Wymieszałam oliwę z oliwek z olejem rycynowym, sokiem z cytryny i żółtkiem jaja. Po nałożeniu pozostawiałam ją na około 20 minut, po czym spłukałam. Włosy były wzmocnione i błyszczące. Ci bardziej odważni mogą zastosować kurację piwną i płukać swoje włosy w piwie :) 


Niezależnie od problemu z jakim się borykamy, należy przestrzegać pewnych zasad... A mianowicie nie przesadzać z częstością mycia głowy, nie nakładać na włosy zbyt dużych ilości szamponu, czy też odżywki, przed suszeniem, prostowaniem, kręceniem używać produktów chroniących przed wysoką temperaturą oraz spłukując włosy zwracaj uwagę na to, aby woda była letnia, wtedy łuski włosa zamkną się i tym samym będą wyglądały na zdrowe i lśniące. 




Łupież
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn problem łupieżu pojawia się dość często. Związany jest z obecnością mikroskopijnych grzybów drożdżopodobych, które żyją na powierzchni skóry głowy. Kiedy stworzymy mu dogodne warunki np. szybko przetłuszczająca się skóra głowy, dochodzi do namnażania się koloni i pojawienia się łupieżu, w tym przypadku łupieżu tłustego. Mamy też łupież suchy, który występuje u osób nie cierpiących na łojotok, ale za to bardzo wrażliwych na obecne tam drożdżaki. Oprócz stosowania produktów profesjonalnych, przeciwłupieżowych można pokusić się o sprawdzone domowe sposoby. Na przykład do szamponu dodać olejku cytrynowego, eukaliptusowego, lawendowego, szałwiowego, z drzewa herbacianego, tymiankowego lub rozmarynowego. Można podany olejek zmieszać z olejem jojoba i tym samym stworzyć maskę, którą po godzinie należy zmyć.

Jak widać sposobów jest mnóstwo, należy jednak pamiętać, że każdy z nich wymaga od nas cierpliwości i systematyczności. Tylko wtedy uda się osiągnąć pożądany efekt końcowy!

Dajcie znać w komentarzach jakie Wy macie sposoby walki z problematycznymi włosami. Chętnie dowiem się czegoś nowego:)


Do następnego!

2 komentarze:

  1. Ja jeszcze robię tak,że olejuję włosy i zostawiam na noc a rano zmywam-to pomaga mi przy przesuszonych włosach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uważam, że Twój sposób jest również fajny, jeszcze kiedy wybierzesz wartościowy olej i zimnotłoczony to przez noc może zdziałać cuda:) Podejrzewam tylko, że nie wszystkie kobietki mają czas na mycie i suszenie włosów rano, bo np. wstają bardzo wcześnie do pracy. Ale w weekend jak najbardziej można pokusić się o taką pielęgnację włosków :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz:) To dla mnie znak, że to o czym piszę Cię zainteresowało.