17 sierpnia 2015

Jak PRAWIDŁOWO pielęgnować cerę tłustą?

Dziś przychodzę do Was z tematyką poświęconą pielęgnacji skóry, a konkretniej skóry tłustej. Podczas pisania mojej pracy magisterskiej, która w całości poświęcona jest dermatozie jaką jest trądzik pospolity, zauważyłam, że bardzo dużo kobiet, ale również mężczyzn zmaga się z problemem tłustej cery. Niewłaściwa jej pielęgnacja sprawia, że w krótkim czasie można doprowadzić do pojawienia się zmian trądzikowych m.in. zaskórników, grudek, krost. A więc cera tłusta szybko może stać się cerą trądzikową.  

Zacznijmy może od tego czym charakteryzuje się cera tłusta. Przede wszystkim jest ona błyszcząca i gruba, szaroziemista, słaboukrwiona, a na powierzchni widoczne są ujścia gruczołów łojowych. Cera ta stosunkowo dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne oraz środki higieniczne. Natomiast jest wrażliwa na zaburzenia hormonalne, stres, napięcia nerwowe, reagując na to wydzielaniem nadmiernej ilości sebum. Dla osób, które posiadają skórę tłustą mam jedną dobrą wiadomość, która ucieszy zapewne bardziej kobiety. Cera tłusta wolniej się starzeje i jest mniej podatna na uwidacznianie zmarszczek! J

Podstawowym celem pielęgnacji jest zminimalizowanie tworzenia warstwy tłuszczu, gdyż to właśnie ona powoduje pojawianie się nieestetycznych zaskórników. Wśród całej gamy produktów kosmetycznych znajdujących się na półkach drogerii i aptek, należy szukać takich, które będą działały przeciwzapalnie, złuszczająco, sebostatycznie, przeciwbakteryjnie, ściągająco, ale także nawilżająco. A dlaczego również nawilżających, wyjaśnię później. Aby informacje w tym poście okazały się dla Was bardziej czytelne postaram się przedstawić je w punktach J Zaczynamy!

1. Demakijaż

Jest on bardzo ważny, ponieważ od dokładności jego wykonania zależy działanie substancji aktywnych zawartych w produktach wsmarowywanych w skórę. Należy do tego celu używać najlepiej płynów micelarnych o niskiej zawartości alkoholu, żeby zbytnio nie wysuszać skóry i tym samym jej nie podrażniać.


2. Odświeżanie i tonizacja

Do tego celu należy używać produktów również pozbawionych nadmiernej ilość alkoholu, gdyż wywołałoby to odwrotny efekt do pożądanego. Powinny zawierać one m.in. wyciągi ziołowe o działaniu sebostatycznym. Toniki i żele oczyszczające odkażają skórę, odświeżają, normalizują pH, a także zmniejszają porowatość skóry. Ważne jest to, że przygotowują naszą cerę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.



3. Złuszczanie

Pielęgnacja skóry powinna także obejmować regularne złuszczanie skóry, w celu uniknięcia zatykania porów i powstawania zaskórników. Najbezpieczniejszymi kosmetykami są peelingi enzymatyczne, które są delikatne i w przypadku występowania na twarzy zmian zapalnych, nie spowodują ich rozsiania (co stałoby się w przypadku stosowania peelingów gruboziarnistych).

4. Kremy

Kremy dla cery tłustej powinny być lekkiej konsystencji i nie powinny zawierać składników komedogennych, czyli takich, które przyczyniają się do powstawania zaskórników. Mam tu na myśli np. wazelinę. Oprócz stosowania kremów zawierających substancje aktywne o działaniu złuszczającym, antybakteryjnym, ściągającym i przeciwzapalnym warto używać produktów o działaniu nawilżającym. Zaleca się w ciągu dnia stosować produkty matujące, a na noc produkty silnie nawilżające. Dlaczego to takie ważne? Otóż brak nawilżenia skóry jest dość często popełniany wśród osób borykających się z cerą tłustą. Wychodzą one zazwyczaj z założenia, że skoro ich cera jest tłusta i wiecznie się błyszczy to kolejna warstwa, tym razem kremu nawilżającego, jest zbędna. Warto jednak pamiętać, że szereg stosowanych preparatów m.in. matujących, ściągających itd. powoduje podrażnienie skóry, dlatego dajmy naszej skórze chociaż w nocy się zregenerować i odżywić stosując właśnie kremy silnie nawilżające. Wtedy unikniemy reakcji obronnej naszej skóry, i nie będzie wydzielała jeszcze większej ilości sebum niż dotychczas.

5. Maski

Przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu znajdź troszkę więcej czasu i nałóż na twarz maseczkę o właściwościach ściągających, oczyszczających lub nawilżających. Nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie może pomóc. Maseczki, dzięki temu, że pozostawiane są na skórze przez dłuższy czas np. 10 min, dają szansę wykorzystania wszystkich dobroczynnych właściwości substancji aktywnych w nich zawartych. 



6. Makijaż

Błyszcząca skóra oraz niedoskonałości sprawiają, że kobiety odczuwają dyskomfort w relacjach z ludźmi, dlatego wykonanie odpowiedniego makijażu można również zaliczyć do pielęgnacji skóry. Pierwszym etapem jest nałożenie odpowiedniej bazy pod makijaż. Ma ona za zadanie zmatowić skórę, utrwalić makijaż, natomiast baza w kolorze zielonym zneutralizować czerwone zabarwienie skóry. Dobór odpowiedniego podkładu jest również ważny. Powinien charakteryzować się silnym kryciem i długą trwałością. W przypadku większej ilości zmian należy zastosować korektor lub kamuflaż w odpowiednim odcieniu. W przypadku cery tłustej nałożenie pudru matującego jest konieczne. Nie tylko utrwali makijaż, ale również zniweluje efekt błyszczącej cery. Należy jednak pamiętać, że w ciągu dnia puder będzie się ścierał, dlatego miej zawsze pod ręką puderniczkę i kiedy nadejdzie taka potrzeba przypudruj sobie twarz, szczególnie w strefie T .


Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłam Wam uporządkować wiedzę na temat pielęgnacji cery tłustej i mój post pomoże niektórym wyeliminować błędy popełniane w pielęgnacji. Dodam tylko na pocieszenie, że wiem jak ciężko jest utrzymać estetyczny wygląd cery tłustej, gdyż sama jestem jej posiadaczką.  

 Jeśli macie jakieś pytania zapraszam do komentowania, z miłą chęcią odpowiem na nie i spróbuje pomóc J 

Tym czasem zostawiam Was, a ja zmykam nadrabiać zaległości w odwiedzaniu innych blogów...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz:) To dla mnie znak, że to o czym piszę Cię zainteresowało.