22 września 2015

Moc olejków w codziennej pielęgnacji skóry ➪➪➪ Dowiedz się więcej!

Zmieniająca się pogoda za oknem sprawia, że każda z nas najchętniej owinęłaby się w kocyk i z kubkiem gorącej herbaty przeczytała dobrą książkę lub obejrzała film:) Większość z nas w tym okresie chętniej dba o swoje ciało i częściej korzysta z dobrodziejstw kosmetologii. Wynika to między innymi z potrzeby poprawy nastroju i ogólnego dopieszczenia :) Zabiegi kosmetyczne w spa lub gabinetach kosmetycznych z wykorzystaniem olejków (o których dzisiaj będzie mowa), w tym okresie, cieszą się dużą popularnością. Warto jednak oprócz zabiegów relaksacyjnych stosować je do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. Wystarczy tylko zapoznać się z ich dobroczynnymi właściwościami i regularnie stosować w swoim zaciszu domowym...


Olejek czy olej? Czy to jakaś różnica?
Różnica jest w nazewnictwie, które nawet przez producentów kosmetyków jest czasami nieprawidłowo używane. Otóż widniejące na półkach drogerii buteleczki z napisem "olejek arganowy", "olejek migdałowy" itp. zawierają w swoim składzie oleje, a nie olejki. Olej jest tłusty i nakropiony na kartkę pozostawi tłusty ślad, nawet po wyschnięciu, natomiast olejki zawierają alkohol, który po pewnym czasie wyparowuje. Po nakropieniu na kartkę nie pozostawi śladu, natomiast będzie wyczuwalny jego zapach:) Taka drobna różnica, a jednak:) Pod nazwą olejki kryją się wszelkie olejki eteryczne np. różany, z drzewa herbacianego, geraniowy itd. Producenci często używają nazwy olejek, ponieważ kojarzy się od razu z luksusem, natomiast nazwa olej, najczęściej kojarzy się ze smażeniem kotleta na patelni wypełnionej tłuszczem :)




Dlaczego pielęgnacja olejami jest ważna?
Tłuszcze są składnikami naszego ciała, budują każdą żywą komórkę i są niezbędne w funkcjonowaniu naszego organizmu w tym również skóry. Na jej powierzchni znajduje się płaszcz hydrolipidowy, który chroni przed wieloma czynnikami zewnętrznymi (wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne, środki chemiczne). Jego równie ważną funkcją, o której należy wspomnieć jest ochrona przed nadmierną utratą wody, dzięki czemu zostaje zapewnione odpowiednie nawilżenie skóry. Jednak nie ukrywajmy, codziennie bierzemy prysznic, wychodzimy na dwór, wiatr omiata naszą twarz, słońce przypieka nam policzki, więc bariera lipidowa zostaje w jakiś sposób naruszona. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie produktów zawierających substancje odbudowujące naszą warstwę ochronną. Oleje roślinne swoją budową chemiczną przypominają naturalne składniki budujące naszą skórę, dlatego są łatwo przyswajalne i dobrze tolerowane. Ponadto stanowią kopalnię niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6) oraz witamin. Nie bójmy się ich stosować! Nawet osoby z cerą tłustą mogą wybrać te o odpowiednich właściwościach i śmiało z nich korzystać. Znanych jest około 100 różnych olejów, więc nie martw się na pewno znajdziesz coś dla siebie:)
Pamiętaj, że ważne jest to, aby były pozyskiwane metodą tłoczenia na zimno, i żeby były nierafinowane. Wysoka temperatura w trakcie obróbki (rafinacji) może doprowadzić do utraty tych cennych dla nas właściwości!


Oleje najczęściej stosowane w kosmetykach...

  • olej z pestek winogron
Jest pozyskiwany z nasion winorośli właściwej, ma złocistozielony kolor i jest nazywany eliksirem zdrowia i urody. Wykazuje działanie przeciwrodnikowe, dlatego hamuje starzenie się skóry. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran. Stosowany jest w celu rozjaśnienia skóry, zmiękczenia jej oraz nawilżenia. Pielęgnacja cery dojrzałej jak najbardziej wskazana:)
  • olej z awokado
Olej ten zwany jest olejem 7 witamin. Zawiera witaminy : A, B, D, E, K, H, PP. Bogactwo wszystkich jego składników sprawia, że świetnie zmiękcza skórę, nie alergizuje, a ponadto ma działanie regenerujące i promieniochronne. Działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie oraz wpływa na strukturę włosa - wzmacnia i regeneruje. Polecany szczególnie do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej i wrażliwej.
  • olej z kiełków pszenicy
Charakteryzuje się pomarańczowym kolorem i zbożowym zapachem. Jest najbogatszym źródłem witaminy E, dzięki czemu hamuje procesy starzenia się skóry. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, normalizująco i kojąco. Zmiękcza skórę, nawilża ją i uelastycznia. Jeśli Twoja skóra jest sucha, zniszczona i skłonna do podrażnień lub chcesz zmniejszyć widoczność zmarszczek to ten olej jest właśnie dla Ciebie.
  • olej słonecznikowy
Ma żółty kolor i lekko orzechowy zapach. Stosujemy go często w kuchni jednak nie należy zapominać, że jego bogaty skład świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Działa przeciwzapalnie, normalizująco, ogranicza ucieczkę wody i co ważne nie powoduje powstawania zaskórników.
  • olej migdałowy
Jest najstarszym i najlepszym olejowym specyfikiem kosmetycznym. Tłoczy się go z gorzkich lub słodkich migdałów. Ma bursztynowy kolor i lekki charakterystyczny zapach.  Zmiękcza naskórek, nawilża, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran. Stosowany do pielęgnacji każdego typu cery, szczególnie polecany dla cery wrażliwej, suchej i dojrzałej. Również bez obaw można go stosować do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci. 
  • olej arganowy

Jest jednym z najbardziej cenionych olejów na świecie, zwany inaczej „złotem Maroca”. Jest pozyskiwany z owoców arganowca metodą tłoczenia na zimno. Posiada lekko czerwony kolor i bardzo delikatny posmak orzeszków ziemnych. Bogactwo oleju arganowego to przede wszystkim unikalny skład. Stosowanie oleju arganowego gwarantuje utrzymanie właściwego nawilżenia skóry. Dodatkowo łagodzi objawy trądzika młodzieńczego, pomaga w walce z cellulitem oraz korzystnie działa w przypadku leczenia łuszczycy.  Poza tym ma działanie przeciwzmarszczkowe i daje znakomite rezultaty w kuracji kruchych i łamliwych paznokci. Warto również wspomnieć, że olej arganowy wzmacnia strukturę włosa. Stosowany do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej i cery z problemami.

  •   olej wiesiołkowy
Otrzymywany przez ekstrakcję nasion wiesiołka. Jego unikalny skład sprawia, że świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, suchej, dojrzałej. Olej wiesiołkowy reguluje wilgotność, pracę gruczołów łojowych. Ponadto regeneruje i łagodzi swędzenia, poprawia elastyczność skóry, nie zatyka porów i działa przeciwzmarszczkowo.

  • oliwa z oliwek
Znana wszystkim, charakteryzuje się intensywnym zapachem. Polecana jest w pielęgnacji skóry dojrzałej, źle ukrwionej, łuszczącej się i podrażnionej. Ma działanie odżywcze, regenerujące i często polecana jest również palaczom. 




  • olej lniany
Otrzymywany przez tłoczenie małych brązowych nasion, posiada żółto - brunatny kolor i cierpki zapach. Dzięki swojej zawartości regeneruje skórę, odpowiada za odbudowę płaszcza lipidowego, wygładza i ujędrnia ją. Również ważne jest to, że normalizuje pracę gruczołów łojowych, dlatego stosuję się go do pielęgnacji skóry zanieczyszczonej i tłustej. Należy jednak uważać, ponieważ stosowany w nadmiarze wysusza skórę. 




To tylko garstka możliwości jakie daje nam natura:) Oczywiście w sklepach znajdziemy o wiele więcej produktów zawierających oleje. Często firmy kosmetyczne produkują kosmetyki, zawierające mieszaninę olejów lub wzbogacają skład dodając witaminy, olejki eteryczne itp. Każdy znajdzie coś dla siebie!


Jak je stosować?

Możliwości jest wiele. Tak na prawdę zależy od Ciebie, który sposób wybierzesz. W przypadku pielęgnacji ciała możesz wlać odrobinę oleju do wody podczas kąpieli lub kilka kropel dodać do Twojego ulubionego balsamu wzbogacając w ten sposób jego formułę. Jeśli chodzi o pielęgnację twarzy to również nie bójmy się ich używaj. Oleje możesz wykorzystać jako świetny preparat do demakijażu, gdyż kosmetyki kolorowe są rozpuszczane dzięki ich tłustej konsystencji i z łatwością usuniesz make up. Ponadto świetnym rozwiązaniem, które również ja preferuje jest zastąpienie kremu do twarzy właśnie kilkoma kropelkami oleju (w moim przypadku jest to mieszanina olejów, zawierająca dużą ilość oleju różanego). Kiedy rano dysponuje troszkę większą ilością czasu nakładam go też pod makijaż. Czekam chwilkę aż się wchłonie i nakładam podkład. W moim przypadku sprawdza się cudownie. Mam wrażenie, że makijaż utrzymuje się dłużej nawet biorąc pod uwagę to, że jestem posiadaczką cery tłustej. Kolejnym rozwiązaniem jest po prostu samodzielne wykonanie masażu, wykorzystując oleje jako preparaty poślizgowe. Po skończonym zabiegu można nadmiar ściągnąć i nałożyć swój ulubiony krem:) Jak widzisz możliwości jest wiele! Wiele osób już przerzuciło się na pielęgnację olejową i są bardzo zadowolone. Jeśli wybierzesz olej zimnotłoczony i nierafinowany, efekty gwarantowane!



Często spotykam się z pytaniem, czy oleje dostępne w sklepach spożywczych nadają się do stosowania jako kosmetyk. Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że na opakowaniu (ciemna szklana butelka, która świadczy o jakości produktu i zapewnia jego długotrwałość) jest napisane, że olej jest nierafinowany i otrzymywany metodą tłoczenia na zimno. 




Mam nadzieję, że troszkę Was przekonałam do korzystania z dobrodziejstw olejów roślinnych. 



Jeśli post Wam się spodobał to zostaw komentarz na dole i daj znać czy pielęgnujesz swoją skórę olejami i jakie są Twoje wrażenia!

Do następnego!
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz:) To dla mnie znak, że to o czym piszę Cię zainteresowało.